Örgü Modelleri

Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ ile yapılan örgüler hem çok şık hem de çok basittir. Bu gün tığ işi örgü modellerinden badem modeli ile yapılan bir kazak anlatacağım sizlere.

Tığ işi badem modeli kazak yapımına robadan başlıyoruz 85 santim zincir çekip ucunu birleştiriyoruz ve yuvarlak oluşturuyoruz.

İlk sıraya 6 zincir çekip tekli tırabzan

5 zincir çekip üçlü grup  trabzan

5 zincir tekli tırabzan

5 zincir çekip 4 zincir atlayarak 3 tane grup tırabzan yapacağız. Bu seriyi takip ederek ilk sıramızı tamamlıyoruz.

İkinci sırada 5 zincir çekip tekli tırabzanın üstüne iki tane tırabzanı bitirmeden tığda bekletiyoruz.6 zincir çekip üçlü grup tırabzanın üstüne iki defada çekilen tırabzan yapıyoruz  ama bitirmiyoruz.6 zincir çekip üçlü tırabzanların üstüne ikili tırabzan yapıyoruz. Tığda bekletilen ilmekleri tek seferde alıyoruz.

İkinci sıra da bittiğinde kol oyuntusunu vermemiz gerekiyor. Üç tırabzan yapıp  4 zincir çekiyoruz  aynı yere batarak üç tırabzan yapıyoruz. 5 zincir çekip üçlü tırabzanlara batarak tırabzanı uzatarak ve iki defa ilmek alarak alt sıradaki üçlü tırabzanın arasına batıp uzatıyoruz. Yanındaki tırabzana geçip tamamlıyoruz. Tırabzanların son ilmekleri tığımızda birleşiyor. Hepsini birden topluyoruz. 6 zincir çekiyor ve üçlü tırabzanlara bademlerimizi oluşturuyoruz. 6 bademden sonra dört badem daha yapıp sonra iki tırabzan yapıyoruz. 4 tırabzan daha yapacağız. Dört badem kol evi 5 badem de beden olacak.6 zincir çekip bir seferde tırabzanları bağlıyoruz. Bademler 4 tane olunca tırabzanları artıracağız. Beden ayrımı için dörtlü tırabzan yapacağız.On dört santim olduktan sonra beden ve kol örmeye başlayabiliriz.Oluşan örgüyü ikiye katlayıp birbirine bağlıyoruz.6 zincir çekip tekli tırabzan yapıyoruz.6 zincir çekip üçlü tırabzan yaparak sırayı bitiriyoruz.43 cm sonunda kol bitiyor.Beden birleşim yerinden örmeye başlıyoruz.6 zincir çekip tekli tırabzan 6 zincir çekip ikili uzun badem yapıyoruz.Beden boyu oluşuncaya kadar devam ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Paspas Modelleri başlıklı makalemizde paspas modelleri, paspas modelleri örnekleri ve paspas modelleri örnekleri ve yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status