Tığ İle Battaniye Yapımı

Tığ İle Battaniye Yapımı

Bebeklerin kış aylarında sıcak kalmaları için üzerine örtülecek battaniyeler hem şık hemde yumuşacık modellerle şeçenek olarak çoktur.Anneler bebekleri için kendi el emekleri battaniyeleri kullanmak isterken acaba yapılışı zor olur mu diye düşünürler.

Aslında hiç zor bir iş değildir.Basit anlatımı ile daha önce eline hiç tığ almamış bir anne rahatlıkla bebeği için battaniye örebilir.Yeni doğan bir bebeğe kendi el ürününüz battaniye götürmeniz sizi unutulmaz yapabilir.Tığ ile örülmüş battaniyeler diğerlerine göre daha şık ve özgün olmaktadır.Battaniyenin tığ ile örülmesi diğer modellere göre  daha zarif görünmesini sağlamaktadır İstediğiniz renk ve modelle battaniyenizi örebilir bebeğiniz için saklayacağınız eşyaları arasına alabilirsiniz.

Bu modelle ihtiyacımız olan yün ,2.5m tığ ve makas..

tig ile battaniye yapilisi - Tığ İle Battaniye Yapımı

Alt taraftan başlayarak istediğiniz genişlikte zincir çekelim.40 zincir çektikten sonra başa dönüp tığ başını almadan her zincirin üzerinden sık iğne ile geliyoruz.Bittiğinde bir zincir çekerek kopartacağız.

Desene ikinci sırada başlayacağız.Farklı renk iple ipi kopardığımız yerden içine batırıp bağlayacağız.3 zincir çekip geriye dönerek 2 ciyi yine tığ başını almadan 2 kerede çıkarıyoruz.Bu sefer 1 zincir çekip tığ başını alarak aynı yere batırıyoruz.

Yine aynı şekilde 3.cü deliğe batırararak 2 seferde çıkarıyoruz Sonuna kadar böyle devam ettiğimiz bu modelle en son  aralarında hep bir zincir kalacak ve makas yardımıyla keseceğiz.İpi kopardığımız yerden 3 zincir çekip geriye dönerken daha önce yaptığımız desenin ortasına bir kez batıp çıkarıyoruz.

4 halka olunca hepsini birden çıkartacağız.Ardından 3 zincir çekip geri dönüyoruz ve tığ başını almadan 3 sıra sık iğne yapıyoruz.Battaniyemizin boyu sizin  tercihinize göre değişir.Bu işlemler tekrar edilerek  tığ ile örülmüş battaniyenizin boyunu istediğiniz ölçüde uzatabilirsiniz.

Farklı renk seçenekleri tercihinize göre ip değiştirebileceğiniz özgün bir modeldir.Bebeğinizi sıcacık sarması dileğiyle..

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Yazma Modelleri başlıklı makalemizde tığ işi yazma kenarı, tığ işi yazma kenarları ve tığ işi yazma modelleri ve yapılışları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Tığ İle Battaniye Yapımı |
DMCA.com Protection Status
Örgü modelleri | lif modelleri