Örgü Modelleri

Tek Parça Bolero Nasıl Yapılır?

Tek Parça Bolero Nasıl Yapılır?

Örgü örmek, model çıkarmak gerçekten de kolay, eğer siz de örgü örmeyi birazcık biliyor iseniz, haruşe ya da düz olarak istediğiniz kazağı, yeleği örebilirsiniz.

Zaten örgünün ana damarları, püf noktası, kısaca örgünün omurgası haruşe ve düz örgü diyebiliriz. Bu iki örgü tekniğini kullanarak farklı farklı modeller farklı farklı desenler oluşturabilirsiniz.

Haruşe ; ipin önden alınıp atılması ile oluşan örgüye denir, düz örgü ise arkadan alınarak ipin atılması işlemine verilen isimdir.

Örgü örmeyi biliyor, seviyor kolayca üretebiliyorsunuz, ancak birleştirme işlemlerinde hep bir aksilik yaşıyor hep bir sorun ile mi karşılaşıyorsunuz?

Bu gayet normal bir durum çünkü elin sıkılığına ya da gevşekliğine göre parçaların bitiş kenarları bazen potluk ya da kasma yapabiliyor.

Eğer siz de birleştirme konusunda sorun yaşıyor ve birleştirmek istemeden direkt örmek istiyor iseniz, bu tarifimiz bu örgü modelimiz sizin için biçilmiş kaftan.

İsminden de anlayabileceğimiz üzere, bu örgü tek parçadan oluşan, dikip birleştirme ile uğraşmayacağınız direkt üzerinize geçirebileceğiniz özellikle de çocuklar için mükemmel bir örgü tekniği ve örgü modeli.

Şimdi işe boleronun ne demek olduğunu bilmeyenlere açıklamak ile başlayalım. Bolero; genelde kısa kesimlere sahip olan, askılıların üzerine giyilmesi tercih edilen, tek başın çok kullanılmayan bir nevi hırka çeşididir.

Tek parça bolero yapar iken; 80 ilmek ile düz örgüden arkadan başlayalım, isteğinize göre lastik olarak 2 ters 2 düz örelim.

Yanlardan arttıralım, kol kısmını verelim, sonra arka boyun kısmını da kasarak oyalım sonra koldan devam ederek önleri örelim.

İşte bu kadar basit.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sema dedi ki:

    kış ayları geldiğine göre düğün kıyafetinin üstüne şık bir bolero örmenin zamanı gelmiş demektir 🙂

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status