Örgü Şal Modelleri

Örgü Şal Modelleri

Şallar özellikle davet ve düğün gibi zamanlarda üzerimize alabildiğimiz kurtarıcı aksesuarlardır. Hemen hemen her kıyafetin üzerine uyum sağlayabilir. Özel günlerde, düğünlerde, davetlerde kullanabileceğiniz harika bir örgü şal modeli örneği vereceğim.

Örümcek modelli ince, şık şal modeli için gerekli olan malzemeler yün ve  tığdır.

Örümcek modeli için gevşek olarak zincir çekilir. Örümceği yapabilmek için tığdaki ilmek uzatılır tığın üstüne ip aldık ve ilmeğin içinden geçirdik. Tığın üzerine ip almadan içinden geçirdiğimiz ilmeğin tekrar içinden geçiriyoruz. Çift hale gelen ilmeği birlikte alıp çekiyoruz..Örümceği oluşturuyoruz. Dört zincir atlayıp çekip alt zincire batıp bağlıyoruz. İlmeği çekip içinden iplik geçiriyoruz ve tekrar iplik alıp aynı işlemi tekrarlıyoruz. Tığı alt zincirden alıp ilmeklerimizi bağlıyoruz. Dört zincir alıp sık iğne ile bağlıyoruz. Bu işleme sıranın sonuna kadar devam ediyoruz. Geri dönüp yeniden örümcek yapıyoruz.

İlk örümceğimizin orta göbeğine batıp sık iğne yapacağız. Sağ ve soluna birer tane sık iğne yapacağız. Alt sırada yapılan işlemleri tekrarlıyoruz. Sadece örümcek modelinden şallar yapabileceğiniz gibi örümceği diğer örgü modellerinin kenarında da kullanabilirsiniz. Ya da kendisini örümcek örgü modeli yapıp kenarlarına farklı modeller örebilirsiniz.

Sade ama şık şal sevenler için bir başka örgü şal örneği vermek istedim.

Gerekli malzemeler nako süper angora 2 adet yün, 3 ve 4,5 numara şiş. Kullanılacak örgü modeli de ajur örgü modelidir. Şalımızı doksan ilmek başlıyoruz. Basit bir ajur modeli yapacağız bunun için bir düz örgü örüp bir doluyoruz sıradaki ilmeği örmeden alıp diğerini örüyoruz ve örmeden aldığımız ilmeği ördüğümüz ilmek içinden geçiriyoruz. Örnek kırk santim olana kadar aynı örgüyü örüyoruz. Üç numaralı şişi takıyoruz ve on beş santim olana kadar örüyoruz. Tekrar 4.5 santim şişe geçerek şal boyu 120 santimi olana kadar örüyoruz. Bitince uçlarını aynı anda kesiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kışlık Örgü Şal Modelleri başlıklı makalemizde Kışlık örgü şal modelleri, kışlık örgü şal modelleri yapılışları ve kışlık örgü şal örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: sal modelleri ve yapilisi,kışlık şal modelleri ve yapılışı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Örgü modelleri, Tığ İşi, İğne Oyası, El İşi, Kadın Hobileri

Örgü Şal Modelleri Örgü Şal Modelleri |
DMCA.com Protection Status