Örgü Modelleri

Örgü Şal Modelleri

Örgü Şal Modelleri

Şallar özellikle davet ve düğün gibi zamanlarda üzerimize alabildiğimiz kurtarıcı aksesuarlardır. Hemen hemen her kıyafetin üzerine uyum sağlayabilir. Özel günlerde, düğünlerde, davetlerde kullanabileceğiniz harika bir örgü şal modeli örneği vereceğim.

Örümcek modelli ince, şık şal modeli için gerekli olan malzemeler yün ve  tığdır.

Örümcek modeli için gevşek olarak zincir çekilir. Örümceği yapabilmek için tığdaki ilmek uzatılır tığın üstüne ip aldık ve ilmeğin içinden geçirdik. Tığın üzerine ip almadan içinden geçirdiğimiz ilmeğin tekrar içinden geçiriyoruz. Çift hale gelen ilmeği birlikte alıp çekiyoruz..Örümceği oluşturuyoruz. Dört zincir atlayıp çekip alt zincire batıp bağlıyoruz. İlmeği çekip içinden iplik geçiriyoruz ve tekrar iplik alıp aynı işlemi tekrarlıyoruz. Tığı alt zincirden alıp ilmeklerimizi bağlıyoruz. Dört zincir alıp sık iğne ile bağlıyoruz. Bu işleme sıranın sonuna kadar devam ediyoruz. Geri dönüp yeniden örümcek yapıyoruz.

İlk örümceğimizin orta göbeğine batıp sık iğne yapacağız. Sağ ve soluna birer tane sık iğne yapacağız. Alt sırada yapılan işlemleri tekrarlıyoruz. Sadece örümcek modelinden şallar yapabileceğiniz gibi örümceği diğer örgü modellerinin kenarında da kullanabilirsiniz. Ya da kendisini örümcek örgü modeli yapıp kenarlarına farklı modeller örebilirsiniz.

Sade ama şık şal sevenler için bir başka örgü şal örneği vermek istedim.

Gerekli malzemeler nako süper angora 2 adet yün, 3 ve 4,5 numara şiş. Kullanılacak örgü modeli de ajur örgü modelidir. Şalımızı doksan ilmek başlıyoruz. Basit bir ajur modeli yapacağız bunun için bir düz örgü örüp bir doluyoruz sıradaki ilmeği örmeden alıp diğerini örüyoruz ve örmeden aldığımız ilmeği ördüğümüz ilmek içinden geçiriyoruz. Örnek kırk santim olana kadar aynı örgüyü örüyoruz. Üç numaralı şişi takıyoruz ve on beş santim olana kadar örüyoruz. Tekrar 4.5 santim şişe geçerek şal boyu 120 santimi olana kadar örüyoruz. Bitince uçlarını aynı anda kesiyoruz.

Günlük kıyafetlerinizin, abiyelerinizin üzerine uygulayabileceğiniz farklı modelleri, desenleri ve motifleri olan bir örgüdür. Bayanların en çok tercih ettiği ürünler arasındadır. Çok işlevsel olması ürünün tercih edilmesini etkiler.

Farklı alanlarda kullanabileceğiniz birkaç örgü bayan şal modeli vereceğim sizlere.

Renkli şalları seven ve günlük kullanmak isteyenler için şimdi vereceğim şal modeli size göre. Kullanacağımız malzemeler angora ip farklı renklerde.4 renkten bir yumak beşinci renkten iki yumak almanız gerekecek. Üç numara tığ kullanabilirsiniz. Şalı örerken tırabzan ve sık iğne modelini kullanacağız. Şalımızı örmek için on zincir çekilerek birleştirilir. Üçlü tırabzan yaparak 24 tırabzan ile doldurulur. Sekiz tane yedi zincir örülür iki ilmek atlanıp bir sık iğne yapılır. Diğer bir renk alınarak yedi zincir çekilip yedi tırabzan çekilir. Beş zincir çekilir köşeler sık iğne yapılarak köşe tırabzanlar tamamlanır. Farklı farklı renklerde yapılan bu kare motifler birleştirilerek şal yapılır. Beş motif enine on beş motif boyuna yapılabilir. Şalınızın uçlarına dilediğiniz renkten püsküller yapabilirsiniz.

Abiyelerin, gece kıyafetlerin üzerine de kullanabileceğiniz bir şal örgü modeli var sırada. Biz yün ve simli ip tercih ettik siz başka iplerle de yapabilirsiniz.250 gr ip şalımızı örmek için yeterli olacaktır. İki numara tığ ile kalıbı çok güzel düşüyor.

Örgümüze zincir ile başlıyoruz. Doksan altı adet zincir çekip zincirlerin uzunu birleştirip bir çember elde ediyoruz. Ardından bir zincir çekin ve üç zincir atlayarak bir sıra tırabzan örün. İkinci sıraya geçtiğinizde bir zincir üzerine dört tırabzan örün. Dokuz zincir çekerek dört adet tırabzan yapın. Üç zincir çekerek beşinci zincir üzerine altı tane tırabzan yapın.Altı tırabzan yaptığınız yerleri yaprak yaparak devam edin.İstediğiniz uzunluğa gelince tüm oluşan kafesleri toplayıp bitirin.

Bu kategoride daha çok içeriği ulaşabilmek için Örgü şal modelleri kategorisine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status