Örgü Modelleri

Örgü Battaniye Modelleri

Örgü Battaniye Modelleri

Hamile bayanların ve anane babaanne olmayı bekleyen hanımların belki de ilk yaptıkları iştir bebek battaniyesi örmek. Tığ ve şiş ile yapılan yüzlerce örgü battaniye modeli vardır. Büyükler için tek kişilik veya çift kişilik battaniye örülebileceği gibi en çok tercih edilenleri bebek battaniyeleridir. Sitemizde sizler için yazdığımız açıklamalı örgü modellerini herkes kolayca uygulayabilir.

Tığ işi bebek battaniye modeli:  Battaniyemizi istediğimiz uzunluğa göre zincir çekerek başlatıyoruz. Geriye dönüp beş zincir çekiyoruz ve dört zincir atlayıp beşinci zincire batıyoruz. Sıranın başına dönüyoruz ve iki tırabzan bir zincir ve iki tırabzan yaparız. Bu sistem iki bir iki olarak devam eder. Geriye yedi zincir çekip sık iğne örüyoruz. Altı zincir çekip bir tırabzan yapıyoruz. Bu sırayı böyle tamamlıyoruz. Oluşan deliklerin içine iki tırabzan iki zincir ve iki tırabzan yaparak devam ediyoruz. Geri dönüşte altı zincir çekerek delikli yuvalar yapıyoruz. Oluşan yuvaların içini dolduruyoruz. Battaniye bu şekilde tamamlanıyor.

Kış günlerinde üzerinize alacak hafif ama sıcak bir şeyler arıyorsanız tam size göre bir battaniye modelimiz var. Eşinizle televizyon izlerken üzerinize alabileceğiniz bu battaniyenin örülmesi de çok kolay. Örgüye yeni başlayan hanımlar bile yapabilirler.

Dört numara tığ ile örebileceğimiz başka bir tığ işi battaniye modelinin yapılışını yazacağım. Dört numara tığ ile örülmektedir. İstediğiniz renklerde beş yumak yün alınır. Battaniyenin boyutuna göre zincir çekilir. Dört zincir çekilip yuvaya batırılır. Bu zincirle beraber beş tırabzan yapılır. Geri dönüşür ve her tırabzanın üzerine sık iğne yapılır. Beş tırabzan örülür yanına beş tane sık iğne yapılır. İki zincir atlanarak aynı işlem tekrarlanır. Bu şekilde sıra tamamlanır. Battaniye tamamlanana kadar aynı motif işlenir.Kolay gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status