Örgü Modelleri

Eldiven Lif Nasıl Yapılır?

Eldiven Lif Nasıl Yapılır?

Evde kendi kendinize birçok daha doğal ve sağlıklı ürün üretebilirsiniz. Bugün sizlere evde nasıl eldiven lif yapabileceğinizi adım adım anlatacağım.

İlk olarak kaliteli bir ip ve tığ aldıktan sonra sekiz zincir çekmelisiniz. Çektiğiniz bu zincirlerden bir halka oluşturmalısınız. İkincil olarak yapmanız gereken ise oluşturduğunuz halkanın içine altı adet fıstık örmelisiniz. Sonraki adımda bir adet fıstık yapıp sonraki üst sırayı oluşturmaya başlamalısınız, burada lif yaparken yaptığınız gibi fıstıkları birlikte kapatmalı ve örmeye devam etmelisiniz. Bu sırayı bitirdiğiniz zaman elinizde tekrardan altı tane fıstık olmalıdır. Bu işlemin son aşaması ise dört sıra boyunca anlatılan işlemleri tekrar etmektir. Bu aşamalar bitince başparmağı örmüş olacaksınız.  Aynı işlemleri bütün parmakları oluşturmak için tekrar etmelisiniz. Ancak parmak uzunluğuna göre örgü sırası çokluğu değişecektir, yüzük parmağı ve işaret parmağı için beş sıra, orta parmak için altı sıra ve serçe parmak için dört sıra örmeniz gerekecektir.

 

Bütün parmakları teker teker hazırladıktan sonra onları birleştirmeniz gerekmektedir. Bu adımda serçe parmağı başlangıç noktası kabul edilir ve üç adet yatay fıstık örülür ve ilk fıstık yapılır. İkinci fıstık için ikinci ve üçüncü parmağa, üçüncü fıstığı ikinci parmağa batmalı ve her üç fıstığı birlikte kapatmalısınız. Bütün parmakları birleştiriyorsunuz ve toplamda yirmi dört adet yatay fıstık oluşturuyorsunuz. Daha sonra elinizin büyüklüğüne göre her sırada fıstık sayılarını eksiltiyorsunuz. En uca istediğiniz bir deseni ekleyip eldiven lifi tamamlıyorsunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Rüzgar Gülü Modelli Lif Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde rüzgar gülü lif modeli, rüzgar gülü lif modeli yapılışı ve rüzgar gülü lif örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DMCA.com Protection Status